Doniczki do storczyków

Storczyki, zwane także orchideami, choć są kwiatami wymagającymi to swoją urodą potrafią przyozdobić każde wnętrze. Mimo, że wywodzą się z dalekiej Azji i świetnie czują się w klimacie tropikalnym, to obecnie możliwa jest również ich hodowla w warunkach domowych. Orchidee są wymagające w uprawie, jednak wystarczy poświęcić im nieco uwagi. Najważniejsze czynniki, o które należy zadbać to odpowiednie nawilżenie, oświetlenie oraz oczywiście odpowiednio przystosowana doniczka do storczyków.

Doniczki na storczyki - cechy

Doniczki powinny być przede wszystkim przestronne i dość wysokie. W naszym sklepie oferujemy Państwu ceramiczne donice o gładkiej strukturze lub z wytłoczonym wzorem, które są ręcznie wyrabiane w Portugalii. Szczególnie dobrze prezentują się osłonki na dwie donice oraz te z dekoracyjnym designem. Nie posiadają one otworu na dnie, dlatego pełnią podwójną rolę w pielęgnacji storczyków.

Po pierwsze, orchidee nie lubią, gdy woda zalega wokół ich korzeni, dlatego należy umieścić je w przezroczystym pojemniku plastikowym z systemem wentylacji, tak aby korzenie miały wystarczającą ilość miejsca. Następnie włożyć kwiaty do doniczki na storczyki lub osłonki ceramicznej, by woda podczas odlewania mogła opaść na dno, a korzenie zostały jedynie zwilżone. Taki system nawadniania jest dla storczyków najodpowiedniejszy.

Po drugie, raz na kilka dni należy obficie namoczyć korzenie orchidei, umieszczając je bezpośrednio w donicy z przegotowaną i ostudzoną wodą. W ten sposób, stwarzamy naturalne warunki wilgotnego klimatu, co przyczyni się do szybkiego wzrostu roślin i długiego kwitnięcia pąków. Jak więc widać, doniczki na storczyki są kluczowym elementem prawidłowej pielęgnacji, a ceramiczne modele idą dodatkowo w parze z dobrym designem.

Podłoże pod storczyki - jakie wybrać?

Storczyki można podzielić przede wszystkim na dwa rodzaje: naziemne oraz epifityczne. W mieszkaniach dominuje druga odmiana, która nie wymaga ziemi w doniczce, a lekkiej i przepuszczalnej wyściółki. Podłoże powinno charakteryzować się również dużą chłonnością, tak aby woda oraz witaminy zawarte w odżywkach mogły zostać powoli pobierane przez korzenie według indywidualnych potrzeb. Powinny więc zostać wypełnione korą sosnową, torfem lub węglem drzewnym. Alternatywą może być również keramzyt oraz styropian, które charakteryzują się dużą przepuszczalnością powietrza między szczelinami.

Sortuj wg 
 Pokaż  na stronę

Osłonka z motylem 12cm

Osłonka z motylem 12cm

Cena: 19,99 PLN


Osłonka z motylem 17cm

Osłonka z motylem 17cm

Cena: 25,99 PLN


Osłonka z ważką 12cm

Osłonka z ważką 12cm

Cena: 19,99 PLN


Osłonka z ważką 17cm

Osłonka z ważką 17cm

Cena: 25,99 PLN


Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved. Copyright © by FajneDonice.pl